• تماس با ما: 09123002884
  • ایمیل به ما: info@pouyanoil.com
  • ساعت کاری: 10:00 تا 18:00

اخبار ما

ضد یخ

ضد یخ مایعی است که از ترکیب یک سیال پایه به نام مونو اتیلن گلایکول و مواد افزودنی جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ‌ زدگی قطعات خودرو مورد استفاده قرار میگیرد. برخلاف تصور وظیفه اصلی ضد یخ در موتور جلوگیری از خوردگی در موتور میباشد و اولویت بعدی جلوگیری از یخ‌ زدگی یا جوش آوردن موتور در شرایط مختلف آب وهوایی است.

امروزه  با پیشرفت علم ،طراحان و سازندگان خودرو، از مواد و آلیاژهای سبک ‌تر در ساخت موتور و متعلقات آن استفاده میکنند و سازندگان مواد افزودنی باید سازگاری با مواد به کار رفته در موتورهای جدید را به عنوان مهمترین نکته مد نظر قرار دهند. هم چنین ملاحظات زیست محیطی نیز باید در ساخت و کاربرد این مواد لحاظ گردد.تکنولوژی قدیمی‌تر،شامل ساخت مواد بازدارنده خورندگی معدنی (شامل نیترات، بورات و فسفات) است .اما امروزه  با توجه به آلیاژهای به کار رفته در موتور (آهن و استیل کمتر و آلومینیوم  بیشتر)، مواد آلی با سازگاری بیشتر،عمر بالاتر، سازوکار مناسب ‌تر و پایداری شیمیایی بهتر، بیشتر استفاده میشوند و شرکت‌های سازنده‌ی پیشرو دراین حوزه، از این مواد در ساخت ضد یخ استفاده مینمایند. مواد آلی  از نظر ملاحظات زیست محیطی  گزینه مناسب‌تری هستند.

برای خرید انواع ضد یخ خودرو با ما تماس بگیرید.

تقسیم بندی ضد یخ ها بر اساس کیفیت

  1. ضد یخ با پایه معدنی: پر مصرف ترین و عمده ترین نوع ضد یخ موجود در بازار میباشد و مدت زمان استفاده در موتور یک سال میباشد.
  2. ضد یخ با پایه آلی: که دارای طول عمر بیشتر به واسطه نوع مواد افزودنی مورد استفاده در آن‌ها نسبت به ضد یخ های معدنی هستند. مدت زمان استفاده این نوع ضد یخ ها سه سال است.

از نکات حائز اهمیت درمورد ضد یخ نحوه مصرف ضدیخ است. بهترین روش مصرف  توصیه شده در موتور استفاده از مخلوط ضدیخ و آب با نسبت ۵۰٪ میباشد.

خنک کننده‌ها یا ضد یخ‌ها نه تنها  مانع یخ‌ زدن میشود بلکه مانع از خوردگی اجزای موتورو همزمان با دفع حرارت تولید شده،  به صورت گردش وتماس مستقیم تعادل حرارتی را در کل موتور برقرار مینماید. نقش ضد یخ ها در موتور خودرو بسیار حیاتی ومهم میباشد و در برقراری تعادل حرارتی و حفاظت در برابر خوردگی در خودرو تأثیر مهمی دارد. یک تحقیق در این زمینه مشخص نموده که60 درصد از موارد خرابی موتور در موتورهای دیزلی مربوط به ضد یخ های نامناسب است. استفاده از ضد یخ با کیفیت مطلوب از تولیدکنندگان معتبر، شرایط مناسبی را در خصوص کارکرد موتور ایجاد نموده و مانع خوردگی  قطعات خودرو می‌شود.

عدم آگاهی کافی نسبت به مطلب بالا سبب میشود، ضدیخ فقط در فصل سرد سال مورد استفاده قرار گیرد و پس از پایان فصل سرما اقدام به جایگزینی آن با آب خالص نمایند. این امر سبب می شود، آب فاقد مواد بازدارنده از خوردگی و زنگ‌زدگی که  موجود در ضدیخ است، در خودرو به گردش درآید و باعث خوردگی و آسیب جدی به سیستم شود.

هم چنین در ضد یخ ترکیباتی موجود است که از تشکیل رسوبات ناشی از املاح موجود در آب در داخل موتور و رادیات جلوگیری مینماید. استفاده از آب خالص باعث رسوب این مواد برروی محل های خورده شده میگردد.

ضد یخ مایع سمی است و نوشیدن تصادفی آن موجب ایجاد مسمومیت شدید و حتی مرگ  نیزمی‌شود.از دیگر ملاحضات ایمنی در خصوص ضد یخ این است که تماس طولانی مدت با آن موجب حساسیت پوستی و خارش و ورم پوست میگردد.

ضد یخ،به رنگ خودرو آسیب می رساند. اگر سطوح رنگ شده به ضد یخ آغشته گردد، باید فورا با آب شسته شود.هم چنین نباید ضد یخ را در ظرف سرباز نگهداری کرد.

اختلاط دو نوع مختلف از ضد یخ از دو تولید کننده متفاوت، (حتی اگر رنگ آن‌ها یکسان باشد) توصیه نمیشود. چرا که ممکن است افزودنی‌ها با هم ناسازگار بوده و اثر ضد خوردگی یکدیگر را خنثی کنند و بی اثر شود و یا با هم  رسوب تشکیل دهند.

هر۱۰۰۰ کیلومترسطح سیال خنک کننده کیلومتر بازرسی شود. ضد یخ یا همان سیال خنک کننده با پایه‌ی معدنی در شرایط عادی معمولاً سالانه و یا پس از طی مسافت 2۰۰۰۰ کیلومترتعویض میشود ، اما زمان‌های تعویض ضد یخ  بسته به شرایط تعیین می‌گردد.در خصوص ضد یخ‌های با پایه‌ی آلی تعویض پس از سه سال انجام می‌گیرد.

ضد یخ

توزیع فرآورده های نفتی پویان
تامین و فروش روانکارهای موتوری , صنعتی و انواع گریس و ضد یخ فروش محصولات نفت بهران , پارس , ایرانول , سپاهان بصورت عمده , بارگیری از پالایشگاه ( حواله ) یا بصورت ترکیبی از انبار موجود می باشد.

اطلاعات تماس

آدرس : آيت الله سعيدى , شهرك صنفى خدماتى چهاردانگه , شهرك سهند , بلوار خليج فارس , سهند هشتم غربى , سوله هاى بنفش , پلاك ١/٨٠١
موبایل : 09123002884
واتساپ و تلگرام :09384086442 
ایمیل : info@pouyanoil.com

 

نقشه

روغن موتور پویان