• تماس با ما: 09123002884
  • ایمیل به ما: info@pouyanoil.com
  • ساعت کاری: 10:00 تا 18:00

اخبار ما

واسکازین

افراد کمی از دارندگان وسایل نقلیه از زمان تعوض روغن موتور آگاهی ندارند و در بسیاری از افراد بر این باورند که تنها روغن موتور ماشین نیاز به بررسی و تعویض به موقع  دارد، در همه خودروها سیالات مهمی به غیر از روغن موتور موجود است  که مي‌توان به روغن هيدروليك، روغن گيربكس يا واسكازين و روغن ترمز اشاره نمود. تعويض روغن گيربكس  در نرمي و بي‌صدا كاركردن گيربكس موثر است. چگونه مي‌توان تشخیص داد كه اين سيالات خواص فيزيكي و شيميایي خود را از دست داده و يا اصطلاحا فاسد شده‌ ویا هنوز قابل استفاده است؟ 

روغن گیربکس یا واسکازین

یکی از روغن‌هایی که در خودرو مورد استفاده قرار میگیرد، روغن دنده یا واسکازین میباشد. واسکازین در اصل کلمه روسی روغن دنده (Gear oil) میباشد. این روغن‌ها در گیربکس و دیفرانسیل خودرو مورد استفاده قرار میگیرند که با روغن موتور متفاوت است. واسکازین دارای مواد افزودنی مخصوصی میباشد که از چرخ‌ دنده‌ها و متعلقات آن‌ها در برابر فشارواصطکاک محافظت مینماید. واسکازین مورد استفاده در دیفرانسیل با توجه به شرایط سخت تر کار اغلب از روغن دنده گیربکس قوی‌تر هستند که مثل روغن موتور بر اساس سطح کیفیت (API) و ویسکوزیته (گرانروی SAE) طبقه‌بندی میگردند. این روان‌ساز دارای گرانروی ناچیز (حتی در دماهای پایین) میباشد که با فلزات موجود در جعبه ‌دنده (فولاد و آلیاژهای مس) سازگاری مناسبی داراست.

واسکازین هم مانند ساير روغن‌ها پس از مدتی نیازمند تعویض است که با تعویض به‌ موقع آن باعث روانی کارکرد گیربکس، افزايش طول عمر مفيد قطعات و چرخ دنده ها، كاهش درجه حرارت گيربكس در حین کارکرد، كاهش صدا و نیز بهبود عملكرد آن میگردد؛ معمولا درزمان تعویض دیسک و صفحه كلاچ، واسکازین نيز تعويض میگردد. با در نظرگرفتن طول عمرصفحه کلاج حدود 100هزار کیلومترکه ترکیبی از رانندگی شهری وبین شهری است واسکازین نیز در کیلومتر یاد شده تعویض میشود.

روغن گیربکس در اثر کارکرد و ورود ذرات ریز گرد و غبار از منافذي كه روغن از آن‌جا به بيرون نشت دارد و همچنين کارکرد طولانی‌ مدت روغن در دمای بالا به مستهلک شده و خواص اولیه آن از بین میرود. بنابراین بررسی و چک کردن آن مثل روغن موتور لازم وضروری میباشد تا از ایجاد هزینه بیشتر جلوگیری نمود.

زمان تعویض واسکازین

روغن گیربکس اکثرا در حالت عادی  وقابل استفاده بودن قرمز رنگ است، اگربه رنگ قهوه‌ای درآید زمان تعویض ان رسیده است.

واسکازین یک مایع صاف و یکدست میباشد که موقع  لمس روغنی و چرب به نظر میاید و اکثرا بویی شبیه به نفت دارد. اگر واسکازین نیاز به تعویض داشت بوی روغن سوخته میدهد. واسکازین با توجه به محل قرار گیری گیربکس  از قسمت جلو و  وسط ماشین نشت دارد. در حین پارک خودرو اگر مقدار زیادی مایع قرمز رنگ را درست در پایین قسمت جلو یا وسط ماشین مشاهده کردید ماشین شما مشکل نشت روغن گیربکس یا واسکازین دارد که باید سریعا بررسی وعیب یابی گردد.

نکته بعدی لزوم توجه همیشگی به نشانه ها و علایم  وصداهای غیر معمول  درخودرویتان میباشد.عملکرد ضعیف و کند گیربکس حاصل از سطح پایین روغن گیربکس خودرو یا همان کم شدن واسکازین که معمولا از نشتی حاصل میشود.

با برخی از چکاپ های ساده میتوان از هزینه های زیاد جلو گیری نمود.

واسکازین

توزیع فرآورده های نفتی پویان
تامین و فروش روانکارهای موتوری , صنعتی و انواع گریس و ضد یخ فروش محصولات نفت بهران , پارس , ایرانول , سپاهان بصورت عمده , بارگیری از پالایشگاه ( حواله ) یا بصورت ترکیبی از انبار موجود می باشد.

اطلاعات تماس

آدرس : آيت الله سعيدى , شهرك صنفى خدماتى چهاردانگه , شهرك سهند , بلوار خليج فارس , سهند هشتم غربى , سوله هاى بنفش , پلاك ١/٨٠١
موبایل : 09123002884
واتساپ و تلگرام :09384086442 
ایمیل : info@pouyanoil.com

 

نقشه

روغن موتور پویان