• تماس با ما: 09123002884
 • ایمیل به ما: info@pouyanoil.com
 • ساعت کاری: 10:00 تا 18:00

اخبار ما

زمان تعویض واسکازین

 انواع روغن موتورهای هیدرولیک یکی از پر مصرف ترین روغن های صنعتی هستند، با توجه به مصرف بالا و کاربردهای مختلف و شرایط کاری متفاوت و گوناگون ، این روغن نیز از تنوع بالایی برخوردار میباشد.

 از نکات مهمی که هر راننده میبایست به آن توجه داشته باشد، بررسی روغن گیربگس و زمان تعویض واسکازین است.در اکثر دفترچه راهنمای خودروها خود خواهید دید که اکثر خودرو سازان برای زمان تعویض واسکازین هیچ گونه زمان خاصی را معین نکرده و فقط به بررسی دوره‌ای آن در کیلومترهای بالا تاکید نموده اند.

شایان ذکراست که این بررسی فقط برای زمانی میباشد که خودرو در شرایط نرمال (عادی) کار کرده باشد. چناچه خودرو تحت شرایط سخت  وتحت فشارهای متدوال محیطی کار کند باید  زمان تعویض واسکازین نیزبا توجه به شرایط زودتر انجام گیرد.

شرایط سخت رانندگی مطابق تعریف سازندگان:

 • رانندگی کردن در مسافت های کوتاه بصورت مداوم
 • رانندگی کردن در شرایط محیطی ماسه ای و گرد و خاک
 • ترمزهای مدوام پی در پی حاصل از شرایط محیط
 • محیط هایی که حاوی نمک و یا مواد خورنده هستند
 • جاده های خاکی و گل و لای بصورت مداوم
 • مناطق کوهستانی وسرد
 • سرعت زیادو فشار بالا در رانندگی بصورت مداوم
 • قرار گرفتن طولانی مدت در مناطق سرد سیر و مناطق دارای رطوبت بالا.
 • رانندگی کردن در ترافیک سنگین شهری دردمای بالاتر از 32 درجه سانتی گراد بصورت مداوم.

چنانچه در شرایط یاد شده رانندگی مینمایید، این یعنی این که وسیله نقلیه شما نیاز به مراقبت و بازدید بیشتری نسبت به سایر خودروها که رانندگی در شرایط نرمال دارند را خواهد داشت.

مانند رانندگی در تهران که ترافیک‌های سنگین آن از موارد رانندگی در شرایط سخت میباشد و باعث فرسایش و استهلاک بیش از حد خودرو میگردد.

تفاوت روغن دنده و روغن گیربگس

روغن دنده یا(واسکازین) مخصوص خودروهایی با جعبه دنده دستی(Manual Gear Boxes) و روغن گیربکس (Automatic transmission fluid) مخصوص خودروهایی با جعبه دنده اتوماتیک (Automatic Transmissions) میباشد.

تشخیص روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

برای تشخیص نوع روغن گیربکس بر روی جلد بطری حاوی روغن گیربکس توجه کنید. برای روغن دنده یا همان روغن گیربکس دستی بر روی بطری آن اصلاح MTF نوشته شده  که مخفف عبارت (manual transmission fluid) میباشد و برای روغن گیربکس اتوماتیک بر روی بطری عبارت ATF نوشته شده که مخفف عبارت (automatic transmission fluid ) میباشد.  وتوجه داشته باشید که روغن گیربگس اتوماتیک بسیار رقیق تر از روغن گیربگس دستی میباشد.

زمان تعویض واسکازین

 زمان تعویض واسکازین بسته به نوع روغن و گیربکس خودرو و همچنین شرایط مختلف آب و هوايي و کارکرد آن متفاوت خواهد بود. بصورت معمول ‌زمان تعویض دیسک و صفحه كلاچ، واسکازین نيزباید تعويض گردد. اکثر خودرو سازان اروپایی و امریکایی به چک کردن دوره ای روغن گیربکس تاکید نموده اند .

تعویض به موقع واسکازین باعث روانی کارکرد گیربکس، افزايش طول عمر قطعات و چرخ دنده ها، كاهش حرارت گيربكس در حین کارکرد، كاهش صدا و نیز بهبود عملكرد آن خواهد شد ؛معمولا  با در نظرگرفتن طول عمر صفحه کلاج که در حدود 100هزار کیلومترکه خود ترکیبی از رانندگی شهری وبین شهری میباشد زمان تعویض واسکازین نیز در کیلومتر یاد شده خواهد بود.

 رنگ روغن گیربکس  اکثرا در حالت عادی  وقابل استفاده بودن قرمز میباشد، اگربه رنگ قهوه‌ای تغیر رنگ دهد زمان تعویض آن فرا رسیده است.

واسکازین مایع صاف و یکدست بوده که حین  لمس روغنی و چرب به نظر میرسد و اکثرا بویی شبیه به نفت داشته و چنانچه واسکازین نیاز به تعویض داشته باشد بوی روغن سوخته خواهد داد.

 

توزیع فرآورده های نفتی پویان
تامین و فروش روانکارهای موتوری , صنعتی و انواع گریس و ضد یخ فروش محصولات نفت بهران , پارس , ایرانول , سپاهان بصورت عمده , بارگیری از پالایشگاه ( حواله ) یا بصورت ترکیبی از انبار موجود می باشد.

اطلاعات تماس

آدرس : آيت الله سعيدى , شهرك صنفى خدماتى چهاردانگه , شهرك سهند , بلوار خليج فارس , سهند هشتم غربى , سوله هاى بنفش , پلاك ١/٨٠١
موبایل : 09123002884
واتساپ و تلگرام :09384086442 
ایمیل : info@pouyanoil.com

 

نقشه

روغن موتور پویان